PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pátek 10.07.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

ZÁKLADNÍ ŠKOLA

Historie školy
Za první písemný doklad o korytňanském školství můžeme považovat údaj děkanské matriky uherskohradišťské z roku 1644 o "podučiteli z Korytné", který zpíval a konal kázání při pohřbech.
Další odkaz obsahuje nivnická farní matrika, podle níž zemřel roku 1659 v Korytné "scholae rector" Jiří Kostelanský, k roku 1672 píše uherskobrodská děkanská matrika, že v Korytné je škola s učitelem. Z uvedeného je zřejmé, že v Korytné byla škola už v první polovině 17. století.
První doklad o školní budově je teprve z roku 1768 . Měla č.1 a byla v něm učebna a v sousedním domě byl učitelův byt.
V roce 1833 si postavili Korytňané novou školní budovu, na tehdejší časy velmi pěknou, s jednou učebnou. Mezitím byla uzákoněna povinná školní docházka, obyvatel přibývalo a během let škola nestačila. Správce školy Josef Stivar dosáhl na obecním zastupitelstvu, že obec postavila v roce 1896 novou budovu na místě starém. Nová školní budova byla jednopatrová se třemi učebnami a s pěkným bytem pro řídícího učitele. Je to nynější školní budova. Stavěl ji Jan Rychman ze Bzence. Výuka začala 7. prosince 1896.

Od 1.4.1898 byla škola rozšířena na dvojtřídní, od 1.9.1907 na trojtřídní, od 15.9.1913 byla povolena další třída (paralelka).
Dnem 1.9.1920 se stala čtyřtřídní školou. Žáků tehdy bylo 185 (86 chlapců a 99 děvčat).
V roce 1925 byla z bytu řídícího učitele zřízena čtvrtá učebna, v roce 1930 byla povolena další pobočka, později se stala pětitřídní. Žáci 6.- 9.ročníku chodili do základní devítileté školy v Nivnici.
Od 1.9.1975 byl pátý ročník přiřazen k ZŠ v Nivnici. Od této doby byla škola organizována jako čtyřtřídní, trojtřídní a dvojtřídní, podle počtu žáků v jednotlivých ročnících.

Budova základní školy byla v průběhu let neustále upravována a modernizována.
V roce 1965 byla započata generální oprava školní budovy. Byla provedena výměna stropů a střechy. Rekonstrukce byla dokončena v roce 1967 za významné pomoci rodičů a všech občanů. V roce 1973 byla dokončena kotelna k ústřednímu topení na tuhá paliva a od té doby byla budova vytápěna ústředním topením.
V období letních prázdnin 1976 byla provedena výměna oken, venkovní fasády, vnitřní úpravy chodeb a v průběhu roku 1977 byly prováděny opravy sociálního zařízení.
V roce 1981 byla zahájena přístavba šatny a kabinetu. Rodiče se podíleli na všech odborných i brigádnických pracích. Práce byly dokončeny koncem roku 1982 a místnosti byly vybaveny potřebným nábytkem.
V dalších letech byly prováděny další úpravy uvnitř budovy (obklady chodeb,šatny, atd). Náročnou akcí byla plynofikace školy. Pod dohledem Obecního úřadu byly provedeny úpravy kotelny na plynové topení a 1.11.1991 jsme začali topit plynem.
Dne 3.6.1998 byla zahájena stavba dílny a skladu u základní školy. Stavba byla během měsíce dokončena. Provedla ji soukromá firma Ludvík Stojaspal z D.Němčí. Ostatní práce provedli svépomocí rodiče a další občané. Hodnota díla činila cca 0,5 mil. Kč.

V jubilejním školním roce 1995 - 1996, kdy jsem slavili 100 let od položení základního kamene dnešní školní budovy, škola byla organizována jako trojtřídní se samostaným prvním ročníkem (17 dětí). Druhý ročník ( 7 dětí) , čtvrtý ročník (7 dětí) byly spojeny. Třetí ročník s počtem dětí 11 byl samostatný.

Oficiální oslavy se konaly 25.5.1996 za účasti pozvaných hostů. Velmi vřele byl přijat bývalými žáky stařičký učitel Jindřich Gotz.

Starosta obce přijal dne 18.5.1996 bývalé žáky ročníku 1936 a 25.5.1996 ročník 1946.
Kulturní program připravili děti z MŠ, ZŠ, soubor Korytňánek, dechová hudba Korytňanka a soubor Olšava.Zájmová činnost na škole

Dyslektický kroužek Mgr. Jarmila Málková
Sportovní kroužek Jaroslava Málková
Školní knihovna Blanka Blahová
Výuka hry na zobcovou flétnu manželé Uhrovi
Výuka plavání Mgr.Michal Sláma

Vedení ZŠ organizuje pro své žáky spoustu zajímavých akcí:

- kulturních (návštěva loutkového divadla , divadla v Uh.Brodě, ve Zlíně, návštěva Muzea J.A.Komenského v Uh.Brodě, ...)

- společenských (Vánoční besídka, Mikulášská nadílka, dětský karneval, velikonoční zvyky, stavění máje, besídka ke Dni matek, ...)

- sportovních (drakiáda, sportovní odpoledne Hry bez hranic, sportovní odpoledne ke Dni dětí, jízda zručnosti na kole, táborák s noclehem, ..)

- veřejně-prospěšných a vzdělávacích (sběr fazolových lusků, sběr kaštanů, sběr starého papíru, besedy a přednášky, exkurze do firem a závodů, úklid okolí památníku, úklid školní zahrady..)

LOKALIZACE


Typ záznamu: Základní škola
AKTUALIZACE: Tomáš Kuča org. 56, 22.10.2004 v 16:58 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA