PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Neděle 27.09.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Josef Kopčan-tesařské a sekernické techniky zpracování dřeva

Držitel titulu
"Nositel tradice lidových řemesel"
za rok 2003

Pan Josef Kopčar se narodil 25. února 1950 ve slovenské obci Horní Maríková, která svým katastrem sousedí s Novým Hrozenkovem na Valašsku.

Když mu byly dva roky, přestěhovali se rodiče za prací do obce Hladké Životice na Novojičínsku. Po ukončení povinné školní docházky v Suchdole nad Odrou nastoupil jako učeň oboru tesař v podniku Bytostav Ostrava. Pro práci se dřevem měl nadání, jeho vynikající výsledky byly v 2. ročníku odměněny účastí na setkání tesařských učňů celé Evropy, které se konalo v roce 1967 v Jugoslávii.

Po složení učňovských zkoušek v roce 19678 nastoupil základní vojenskou službu. Po jejím skončení začal pracovat jako stolař v Ostravě.

V roce 1972 se oženil a přestěhoval do Valašské Bystřice a pracoval ve zdejším výrobním družstvu Portáš, jehož hlavním sortimentem byly tradiční výrobky ze dřeva - žebříky, násady, domácí nářadí.

O tři roky později - v roce 1975 byl přijat jako tesař do oddělení obnovy památek Valašského muzea v přírodě, kde pracuje dodnes. Zpočátku pracoval samostatně, od roku 1982 je předákem skupiny tesařů. V rámci zvyšování odbornosti absolvoval v letech 1975 - 1977 v Okresním vlastivědném muzeu v Šumperku odborný kurz pro specializovaná řemesla v profesi tesař - památkář, který zakončil zkouškou.

V době svého působení ve Valašském muzeu v přírodě se podílel tvůrčím způsobem na realizaci řady roubených expozičních objektů, které byly postaveny v areálu Mlýnská dolina a Valašská dědina. V současné době osvědčuje své znalosti práce s kamenným zdivem při rekonstrukci vozovny z Ostravice.

Vyniká znalostí materiálu, vlastností jednotlivých druhů dřeva, nástrojů a tradičních technologií, které denně využívá při své práci na stavbě i opravách expozičních objektů muzea. Dovede na základě technické dokumentace dodržet všechny tradiční pracovní postupy při založení stavby, přípravě prvků a skládání srubové konstrukce, ovládá stavbu krovů i krytí šindelem, zpracovat a osadit ostění oken, dveří, sparikovát srub apod. Pracuje také samostatně bez zadávací dokumentace a problémy dovede řešit individuálně.

Osvojil si také všechny finesy sekernického řemesla, o čemž svědčí jeho podíl na výrobě vodních kol, hřídelí a dalších prvků pro technické stavby nejen v areálech Valašského muzea v přírodě, ale také pro muzeum v Zubrnicích, Muzeum lidové architektury v Martině na Slovnensku, podílel se také na budování objektů v Muzeu vesnice ve Strážnici.

Ve Valašském muzeu v přírodě se podílel na stavbě a rekonstrukci vodního mlýna, pily, valchy, olejny a hamru v areálu Mlýnská dolina (1980 - 1982), na transferu a následné stavbě Heřmanické sýpky a stavbě amfiteátru v Dřevěném městečku podle dokumentace prof. Langera.

V areálu Valašská dědina na kopii větrného mlýna včetně hřídelí a pohonu, vedl skupinu tesařů při stavbě kopie tří usedlostí tzv. Hrozenkovské terasy, podílel se na transferu a následné stavbě komory z Horní Lidče a zvoničky z Lužné.

Vedle práce tesařské a sekernické ovládá výrobu šindelů a dřevěných okapních žlabů, sparinkování mechem, zvládá práci na všech jednoduchých a složitých dřevoobráběcích strojích.

Mezi kolegy obdobných profesí je uznávanou autoritou, jeho návrhy a podněty při realizaci transferu objektů a pořizování kopií staveb jsou akceptovány bez výhrad.

KONTAKTNÍ ADRESA:

čp. 103
756 27 Valašská Bystřice
Česko (CZ)

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nulk.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valassko, racr) org. 24, 28.02.2005 v 11:01 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA