PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Úterý 28.01.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Bzenecká vinařská cesta

Bzenecká vinařská oblast patří rozlohou mezi nejmenší vinařské oblasti Moravy. Je známá především pěstováním bílých vín s jemnými aromatickými látkami. Vyhlášený je především Ryzlink rýnský ze Bzence pod názvem Lipka a Rulnadské bílé z Kyjova.

Bzenecká vinařská stezka je značena šedou barvou a není příliš dlouhá, připojují se na ni ale i ostatní stezky - kyjovská, strážnická a uherskohadišťská. S bzeneckou stezkou je na mnoha místech shodná i hlavní stezka označená červeným logem.
Stezku začínáme v Kyjově, který je známý především svými vyhlášenými sklípky. Od železničního přejezdu v Kyjově po červené stezce projíždíme místní částí Nětčice, kolem vodárny Osvětimany a po sjezdu kolem lesa směrem k vlkošským búdám. Stezka nás dále vede ke Skoronicím a zpevněnou cestou k Vracovu. Jeho hlavní památkou je burgundsko-cisterciácký kostel sv. Vavřince. Nejstarší částí Vracova je Stará ulice, raritou jsou potom staré Habánské vinné sklepy. Z Vracova se polními cestami dostaneme před Těmice, kde se hlavní červená stezka pojí s šedou bzeneckou a vytváří spolu osmičku, na niž je možné se na mnoha místech trati znovu napojit. Potom nás ale čeká těžký sjezd po silnici č. 54 od Kyjova až do Bzence. V Bzenci se projedeme rovinatým terénem a potkáme řadu vinných sklepů. Dominantou města je kopes s vinohrady a se zbytky kaple sv. Floriána a Šebestiána. V Bzenci u bývalých kasáren potkáme strážnickou stezku značenou tmavomodrou barvou. Pokračujeme však rovně pod vinohrady. V místě napojení uherskohradišťské stezky odbočíme po zpevněné komunikaci kolmo doleva a začínáme stoupání mezi vinohrady. Tam už nás čeká Domanín a Těmice, kde projíždíme nepříjemným kostkovým povrchem. V Těmicích se můžeme za pěkného počasí vykoupat a vráti se po šedé značce zpět do Bzence. Pokud zvolíme šedočervené značení, vydáme se směrem na Kyjov. Tady se cesta napojuje na bzeneckou stezku,která sem vyúsťuje z Ježova. Z Ježova pokračuje cesta dál směrem do Žeravic, musíme se ale připravit na stoupání a následný sjezd k Fibingerovu mlýnu.

Společná cesta ze Žeravic vede dále do Ořechova a stoupáním až do Vážan,kde se s bzeneckou stezkou loučíme. Můžeme se sem ale dostat také po šedé stezce, na které musíme překonat poměrně těžké stoupání od Syrovína až do Újezdce. Zato však budeme odměněni jedním z nejkrásnějších výhledů do okolí, jemuž dominují Chřiby s hradem Buchlovem, Uherské Hradiště, v pozadí Hostýnské vrchy a za pěkného počasí i Javorníky, Beskydy nebo i protější Bílé Karpaty.

Charakteristika a značení trati
První část trati je převážně rovinatá. Několik úseků je obtížněji sjízdných, jsou však jen v malém rozsahu. Pozor na velice nebezpečný úsek silnice č. 54 od Kyjova až do Bzence a na pískovckový podklad cesty před napojením na uherskohradišťskou stezku. Opatrní byste měli být i při průjezdu kostkovým povrchem v Těmicích.
Druhá část trasy vede převážně kopcovitým terénem, povrch cesty je však upravený a sjízdný bez větších problémů. Logo stezky má šedou barvu, napojuje se na ni ale řada dalších stezek - světle zelená kyjovská, strážnická značená tmavofialově a uherskohradišťská, která má světle fialovou barvu. Na dvou místech se potkává i s hlavní stezkou a jejím červeným logem.

Délka trasy: Bzenecká stezka měří 24 km, část Moravské vinné stezky na území bzenecké vinařské oblasti měří 28 km.

Nejnižší bod: Bzenec kolem 200 m.n.m.

Nejvyšší bod: kopec 1 km východně od Újezdce ve výšce 380 m.n.m.

PRŮBĚH CYKLOTRASY

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.vina.cz

Typ záznamu: Cyklotrasa
AKTUALIZACE: uživatel č. 276 org. 2, 06.12.2008 v 17:56 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA